JOGI TÁJÉKOZTATÓ a HELP IRODA szolgáltatásairól
Az alábbiakban a HELP! Iroda által nyújtott
HELP! Iroda tanácsadásai a PTE ETK hallgatói részére ingyenesek!
Egyes közösségi programok vonatkozásában lehetséges térítési díj meghatározása (pl.: színházlátogatásnál színházjegy).
Az HELP! Iroda tanácsadásainak célja, hogy támogatást és útmutatást nyújtson hallgatóink számára tanulmányaik és személyes fejlődésük során. Fontos azonban megjegyezni, hogy a konzultációk tájékoztató jellegűek, és nem helyettesítik az egyetemi tanulmányi hivatal, hivatalos tanulmányi szabályzatok, jogi vagy szakmai tanácsadók által adott kötelező érvényű információkat.
A HELP! Iroda pszichológiai tanácsadásai nem minősülnek terápiának és nem is helyettesítik azt!
A szolgálat munkatársai a legjobb tudásuk szerint segítik a hallgatókat, de az itt kapott információk és javaslatok alapján hozott döntésekért sem az intézmény, sem a konzultációs HELP! Iroda nem vállal felelősséget.
A szolgáltatás igénybevételével a hallgatók elfogadják, hogy a konzultációk nem minősülnek jogi, egészségügyi vagy hivatalos tanulmányi tanácsadásnak, és az itt elhangzottakból fakadó következményekért az HELP! Iroda nem tehető felelőssé.
COACHING
A coaching egy támogatási folyamat, amely segít a hallgatóknak céljaik tisztázásában, fejlődésük irányításában és kihívásaik hatékony kezelésében. A HELP! Iroda coaching ülései lehetőséget biztosítanak arra, hogy egy támogató szakember segítségével strukturált módon gondolkodj tanulmányi, karrier- vagy személyes fejlődéseddel kapcsolatos kérdésekről.
Miben segíthet a coaching? (a teljesség igénye nélkül)
✔ Tanulmányaid hatékonyabb szervezésében és motivációd fenntartásában
✔ Karrierutaddal és jövőbeli terveiddel kapcsolatos döntésekben
✔ Időgazdálkodásod és stresszkezelési stratégiáid fejlesztésében
✔ Önbizalmad és kommunikációs készségeid erősítésében
Hogyan zajlik a konzultáció?
Előzetes bejelentkezés és időpontegyeztetést követően az első beszélgetés az ismerkedéssel, téma és célkereséssel zajlik. Kölcsönös szimpátia esetén történik a szerződés1-5 alkalmas folyamatra.
A találkozók 45-60 percesek alkalmanként. Megegyezés függvényében hetente, kéthetente van újabb találkozó.
Fontos tudnivalók
A HELP! Iroda szemeszterenként 1x 1-5 üléses folyamatot biztosít ugyanazon hallgató részére.
A coaching nem pszichoterápia, tanácsadás vagy mentorálás, hanem egy célorientált beszélgetési folyamat, amelynek során a coach támogat abban, hogy megtaláld a saját megoldásaidat. A beszélgetések bizalmasak, és a résztvevők aktív részvételére épülnek.
A kliens felelőssége, hogy az általa kijelölt célt megtudja-e fejlődni, eltudja-e érni a rendelkezésre álló időkeretben. A coach felelőssége a folyamat felügyelete, a kliens célon tartása.
A HELP! Iroda coach kollégái
Hartungné Somlai Eszter https://help.etk.pte.hu/szakertok-hso.html
Goldbach Julianna https://help.etk.pte.hu/szakertok-gj.html
Oroszi Szilvia
ULTRARÖVID TERÁPIÁS ® KONZULTÁCIÓ
Az Ultrarövid Terápia ® egy- dr Buda László által kifejlesztett- önismereti-gyógyító célú módszer, melynek legfőbb jellemzői a gyorsaság, mélység és a hatékonyság,
Miben segíthet az Ultrarövid terápiás konzultáció?
Az UT segíthet mélyebben megérteni azt az elekadást, amiben a kliens éppen van, segít tisztábban látni az adott helyzetet, aztán kimozdulni a holtpontról és elindulni valami új felé.
Hogyan zajlik a konzultáció?
Előzetes jelentkezést követően az UT a módszerrel való ismerkedéssel indul (2 rövid videó megtekintése) mert ez a fajta önismereti út nem illeszkedik mindenkivel! Aki a módszertannal tud azonosulni, előzetes időpont egyeztetést követően egy alkalmas (60-120 perc) ülésen vesz részt.
Fontos tudnivalók
Az Ultrarövid Terápiás ® konzultáció nem orvosi, pszichoterápiás beavatkozás, vagy alternatív/komplementer gyógymód. Nem támaszkodik anatómiai és élettani ismeretekre, teljes mértékben mellőzi az orvosi/természetgyógyászati jellegű diagnózisok használatát, nem foglalkozik gyógyszerek vagy gyógyhatású készítmények javaslásával, forgalmazásával. Nem pótolja vagy helyettesíti az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, kivizsgálást és kezelést. Súlyos és/vagy sürgős fizikai és/vagy mentális betegségek fennállása esetén szakorvosi és/vagy pszichiátrápiás ellátás igénybevétele javasolt.
Az „Ultrarövid terápiás ® konzultáció” egy dramatikus elemekkel ötvözött önismereti beszélgetés, melynek célja hozzásegíteni a klienst ahhoz, hogy érdemi felismerésekhez jusson önmagával kapcsolatban, releváns érzelmeket éljen át, cselekvően átrendezze szubjektív világa egy-egy területét, és mobilizálja belső hajtóerejét céljai, saját jólléte irányába.
A konzultáció csakis önkéntesen, megfelelő tájékozódást követő döntés alapján, saját felelősségére vehető igénybe.
Az „Ultrarövid terápiás ® konzulens” olyan szakember, aki sikerrel elvégezte az ezirányú, Dr. Buda László által vezetett vagy felügyelt képzést. Ezzel felhatalmazást kapott arra, hogy az Ultrarövid Terápia® módszerét hivatalos szolgáltatásként gyakorolja. Az UT konzulens (hacsak nincs ezirányú egyéb szakmai képzettsége) nem pszichológus, pszichiáter vagy pszichoterapeuta, hanem egy másik emberre empatikusan ráhangolódni, őt saját 30 felismeréseiben és döntéseiben adekvát módon támogatni képes személy, aki kellő jártasságot szerzett az UT szemléletének és eszköztárának hatékony alkalmazásában.
A HELP! Iroda UT konzulense
Goldbach Julianna https://help.etk.pte.hu/szakertok-gj.html (Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy jelenleg korlátozott számban, gyakorló konzultációk zajlanak)
PSZICHOLÓGIAI TANÁCSADÁS
A pszichológiai tanácsadás támogató jellegű szolgáltatás, amely a hallgatók mentális egészségének és személyes jólétének elősegítését célozza. A tanácsadás során a hallgatók egy bizalmas, támogató környezetben kaphatnak segítséget a mindennapi élet kihívásaival, stresszel, vagy személyes problémákkal kapcsolatban.
Hogyan zajlik a konzultáció?
A bejelentkezés e-mailen történik, a probléma rövid összefoglalásának megküldésével. Ezt követően a pszichológus kollégák veszik fel a kapcsolatot a hallgatókkal e-mailen és egyeztetik az időpontot.
Kölcsönös szimpátia esetén történik a szerződés1-5 alkalmas folyamatra.
A találkozók 45-60 percesek alkalmanként. Megegyezés függvényében hetente, kéthetente van újabb találkozó.
Fontos tudnivalók:
ü A pszichológiai tanácsadás nem helyettesíti a pszichiátriai kezelést, pszichoterápiát vagy más szakmai orvosi ellátást. Ha a hallgatónak pszichoterápiás vagy pszichiátriai ellátásra van szüksége, javasoljuk, hogy forduljon megfelelő szakemberhez (javaslatok: https://help.etk.pte.hu/soshelp.html)
ü Az ülések bizalmasak és a pszichológusok kötelesek betartani a titoktartásra vonatkozó jogi előírásokat. Azonban előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor a hallgató közvetlen veszélynek van kitéve, és a titoktartás feloldható az érintett biztonságának védelme érdekében. (A részletes adatvédelmi tájékoztatót lásd lejjebb).
ü Felelősségvállalás: A HELP! Iroda a pszichológiai tanácsadás keretében nyújtott információkért és tanácsokért nem vállal jogi felelősséget. A hallgató felelősséget vállal az általa hozott döntésekért és azok következményeiért.
ü Ha a tanácsadás során pszichológiai vagy mentálhigiénés problémákra derül fény, a tanácsadó szakember további irányelveket és támogatást biztosít, amelyek segítenek a megfelelő kezelési formák megtalálásában.
ü Amennyiben a hallgató a megbeszélt időpontban és helyszínen előzetes lemondás nélkül nem jelenik meg, a konzultációs folyamat megszakításra kerül és abban a félévben a hallgató nem veheti igénybe a szolgáltatást!
A szolgáltatás igénybevételével a hallgatók elfogadják a fenti feltételeket.
A HELP! Iroda pszichológus kollégái
Bite-Trpkovici Melinda https://help.etk.pte.hu/szakertok-btm.html
Hartung István https://help.etk.pte.hu/szakertok-hi.html
SZAKTÁRGYI MENTORÁLÁS
A PTE ETK hallgató kérhetnek egyéni vagy kiscsoportos szaktárgyi korrepetálást szaktárgyi mentoroktatóktól, vagy HELPer hallgatóktól.
Hogyan zajlik a szaktárgyi mentorálás?
Előzetes e-mailes igénybejelentést követően (milyen tantárgyból, oktatói, vagy hallgatói mentort kér a hallgató) a szaktárgyi mentor veszi fel a kapcsolatot időpont egyeztetés ügyében a hallgatóval.
Kölcsönös szimpátia esetén történik az írásbeli megállapodás 1-5 alkalomra. A találkozók 45-60 percesek alkalmanként. Megegyezés függvényében hetente, kéthetente van újabb találkozó. aláírásával erre kötelezettséget vállal.
Fontos tudnivalók:
ü A mentorok nem vállalnak felelősséget a sikeres ZH/tantárgyi teljesítésért!
ü A mentorálásban a hallgatók önkéntesen vesznek részt!
ü A mentorok csak szaktárgyi korrepetálásban vesznek részt, életvezetési, mentálhigiénés stb tanácsadásban nem vehetnek részt, a ilyen természetű kérdésekkel a HELP! Iroda egyéb szolgáltatásaihoz irányítják a hallgatót!
ü A folyamatról Haladási Napló készül, mely alapját képezi a mentorálási díj kifizetésének, ezért a mentorálást igénybe vevő hallgató minden alkalommal köteles azt aláírni, tehát a megállapodás
A HELP! Iroda szaktárgyi mentorai
Oktatói szaktárgyi mentorok https://help.etk.pte.hu/mentorok.html
HELPer (hallgatói) mentorok https://help.etk.pte.hu/helperek.html
KÁVÉKÖR
A Kávékör egy közösség építő program, melynek célja, hogy minden hallgató találjon maga köré elfogadó, segítő társakat, akikkel összefogva könnyebben vehetik az eléjük kerülő akadályokat, nehézségeket.
A csoportokhoz önkéntesen csatlakoznak a hallgatók, a részvétel a foglakozásokon nem kötelező!
A csoportok egymás között is szerveznek programokat.
Hogyan lehet csatlakozni?
A help.etk.pte.hu oldal Kávékör menüpontjában közzé vannak téve a HELPer hallgatók, akiknél közvetlenül lehet jelentkezni a csoportokba.
Fontos tudnivalók:
ü A Kávéköröket alapozó mentorképzésen átesett hallgatók vezetik, akik feladata a csoportba hallgatók toborzása, programok szervezése, beszélgetések elindítása. Ők a Kávékör HELPer-ek.
ü A Kávékör HELPer hallgatóknak nem feladata és kompetenciája mentálhigiénés vagy pszichológiai intervenciók alkalmazása, csak programszervezési, levezetési feladatokban vesznek részt, életvezetési, mentálhigiénés stb tanácsadásra nincsenek felkészítve, a ilyen természetű kérdésekkel a HELP! Iroda egyéb szolgáltatásaihoz irányítják a hallgatókat!
ü A kávékörben a hallgatók önkéntesen, saját felelőségükre vesznek részt!
A HELP! Iroda KÁVÉKÖR HELPer-ei
LINK később kerül feltüntetésre
KÖZÖSSÉGI PROGRAM
A HELP! Iroda számos, különböző jellegű közösségi programot szervez, melynek célja, a hallgatók kapcsolódásaihoz minőségi tér és lehetőség biztosítása, érzékenységük, nyitottságuk fejlesztése.
Az események általában ingyenesek, de előfordulnak bekerülési költséggel „belépő díjas” események is.
A programokon a részvétel önkéntes alapú.
Hogyan lehet csatlakozni?
A programok a kar internetes felületein, közösségi média oldalain, a TEAMS-ben, valamint a help.etk.pte.hu oldal programok menüpontjában kerülnek meghirdetésre. A közzétett jelentkezési felületen lehet a programokra regisztrálni
Fontos tudnivalók:
ü A programokon mindenki saját felelősségére vehet részt!
A HELP! Iroda közösségi program szervezője
Vörös Attila https://help.etk.pte.hu/szakertok-va.html
TANULÁSMÓDSZERTANI TANÁCSADÁS
A tanulásmódszertani tanácsadás célja, hogy segítséget nyújtson a hallgatóknak tanulási stratégiáik fejlesztésében, időmenedzsmentjük javításában és hatékonyabb vizsgafelkészülésükben.
A konzultációk során személyre szabott útmutatást kínálunk a koncentráció, a jegyzetelési technikák és az önálló tanulás hatékonyságának növelésére. Szolgáltatásunk támogatást nyújt a tanulmányi kihívások leküzdésében, de nem helyettesíti az egyéni erőfeszítést és a folyamatos önálló munkát. A hallgatók felelősséggel tartoznak saját tanulmányi eredményeikért, így a tanácsadás során szerzett ismeretek alkalmazása az ő elkötelezettségüktől függ. Tanácsadóink szakmai iránymutatást nyújtanak, de a sikeres tanulmányi teljesítmény a hallgató aktív részvételén múlik.
Hogyan zajlik a tanulásmódszertani tanácsadás?
A bejelentkezés e-mailen történik, a probléma rövid összefoglalásának megküldésével. Ezt követően a tanulásmódszertani tanácsadó kollégák veszik fel a kapcsolatot a hallgatókkal e-mailen és egyeztetik az időpontot.
Ezt követően történik a megállapodás 1-5 alkalmas folyamatra.
A találkozók 45-60 percesek alkalmanként. Megegyezés függvényében hetente, kéthetente van újabb találkozó.
Fontos tudnivalók:
ü A tanácsadók nem vállalnak felelősséget a sikeres ZH/tantárgyi teljesítésért!
ü A tanácsadáson a hallgatók önkéntesen vesznek részt!
ü A tanácsadók csak tanulásmódszertani témákban nyújtanak segítséget, életvezetési, mentálhigiénés stb tanácsadásban nem vehetnek részt, a ilyen természetű kérdésekkel a HELP! Iroda egyéb szolgáltatásaihoz irányítják a hallgatót!
ü A folyamatról Haladási Napló készül, melyet a tanácsadást igénybe vevő hallgató minden alkalommal köteles azt aláírni, tehát a megállapodás
Figyelem! A programokon/konzultációkon/üléseken való megjelenéssel tudomásul veszi a résztvevő a jogi és adatvédelmi tájékoztatóban foglaltakat!